Listopad 2012

  • ROZHOVOR: Tomáš Matonoha
  • Show v Le Mans
  • Daimler AG – nová rozvážková vozidla
  • Drivers’ Fuel Challenge 2012

Milí čtenáři!

 Asi nejžhavější novinkou posledních dní je to, že Sdružení dopravců Česmad Bohemia došla konečně trpělivost s Ministerstvem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a začalo se bránit proti často neoprávněnému výběru nedoplatků za mýto.  Ty jsou vymáhány někdy až se čtyřletým zpožděním, a to přesto, že dopravce má nárok na reklamaci do 60 dnů a ŘSD má povinnost předepsat mýtné do 30 dnů. Pohár trpělivosti přetekl po rozeslání zatím poslední vlny výzev ze strany nechvalně známé AK Němec (ano, je to ten pan bývalý ministr), Bláha, Navrátilová se splatností 21. 10. 2012, které jsou poznamenány vysokou, mnohdy až padesátiprocentní chybovostí. Mnoho zde uváděných údajných nedoplatků totiž buď vůbec nevzniklo, nebo byly uhrazeny. Postup ŘSD nabírá stále skandálnějších rozměrů. ŘSD mediálně osočuje Česmad ze lží a tvrdí, že systém funguje, jak má. Proto se začínají ozývat nejen další dopravci, ale již i laická veřejnost. Minimálně v jednom případě zaslala AK ve zmocnění ŘSD výzvu k úhradě nedoplatků osobě, která zemřela před 7 lety, tedy v době, kdy mýtný systém existoval pouze na papíře. S touto informací se na Sdružení obrátila rodina zemřelého na základě nestoudných informací ŘSD v médiích, že Česmad zveličuje chyby ve vymáhání mýtného a vše je v pořádku. Jelikož si myslíme, že tento arogantní přístup by si úřady vůči svým občanům neměly dovolit, podporujeme úsilí Sdružení o nastolení rovnoprávných vztahů. Více naleznete na stranách 38 a 39.

 V listopadovém čísle Truck magazínu se ještě vrátíme k zářijové výstavě IAA Užitkové vozy, která proběhla v německém Hannoveru. Ukážeme vám koncepty společností MAN a Renault Trucks, podíváme se také na novinky u největších výrobců pneumatik. Do finiše se dostává projekt silničních vlaků (Sartre) zaštítěný koncernem Volvo. Náš redaktor se nedávno vrátil z testování nových produktů společnosti Daimler AG (Antos, Sprinter, Fuso), navštívili jsme finále Mladého evropského řidiče ve Švédsku, české a regionální finále Drivers’ Fuel Challenge 2012. Náš spolupracovník Roman Šotola se zúčastnil dalších bezpečnostních akcí zaměřených na kamiony a autobusy a výsledky opět nedopadly právě nejlépe. Podařilo se nám natočit řadu rozhovorů – s hercem Tomášem Matonohou, řidičem sněhové frézy, Tadeášem Hlinkou, s vítězi dvou truckerských soutěží.

 Skončila sezona ME tahačů na okruzích, náš reportér se zúčastnil obou posledních závodů a přináší také ohlédnutí za celým seriálem Velkých cen. I truck trialisté rozdělili poslední body v Mistrovství ČR. Závěrečný závod se jel na haldě Koněv na Kladně. Kdo se rád toulá blízkými i dalekými kraji, bude náramně spokojen. Nás jezdec na motocyklu, Petr Hošťálek, se dostal do půli své cesty a nyní se vrací od „Stalingradu“ zpět domů. Další náš pravidelný spolupracovník se vydal s dcerou do rumunské Bukoviny a zážitky si zpestřili návštěvou pohraničního města na ukrajinském břehu Tisy.

 Nevynechejte ani nástěnku, íránský kamion jsme na ní ještě neměli. Navíc jsme rádi, že máme i čtenářský dorost.

 To je pro tentokrát skoro vše. Snad jen na závěr připomenu, že i letos pro vás chystáme osvědčený truckerský diář.

 Mějte se pěkně
Roman Řepa
šéfredaktor

 


Komentáře nejsou povoleny.