Říjen 2017

  • Návrat značky Avia
  • Nová SCANIA XT
  • Zářící hvězda Tourismo RHD
  • Posila střední váhy DAF LF
  • radiovozy Praga RV – R

Milí přátelé!

Pátého září obnovila domácí značka Avia po několika letech svoji výrobu v Čechách. Většina z nás má tyto lehké nákladní vozy spojené s továrnou v pražských Letňanech, znovuzrození automobilů s albatrosem ve znaku se však uskutečnilo v areálu v Přelouči v Pardubickém kraji. Nové vozidlo splňuje emisní normu Euro 6 a nese obchodní jméno Initia. Avia nyní patří do holdingu Czechoslovak Group (CSG), který vlastní úspěšný miliardář Jaroslav Strnad. Ten stojí také za revitalizací kopřivnické Tatry. Rozdíl tu je ale podstatný, Tatra nikdy nepřestala vyrábět a její speciály se skvěle hodí do nepříznivých podmínek, což vídáme pravidelně na akcích typu Baja, Silk Way Rally a samozřejmě na Dakaru, nebo jsou velmi dobré pro armádní využití.

To segment, na který cílí Avia, je docela nabitý. Konkurence je veliká, navíc sem v poslední době částečně zasahují i dodávky, na které řidiči potřebují pouze skupinu B. Zatím se bude vyrábět model D 120, v roce 2018 má být sortiment rozšířen o D 90 a D 75. Držme tedy palce, aby se návrat tradičnímu českému výrobci podařil.

Začátkem září došlo k další významné události v segmentu nákladní dopravy i celosvětově. Švédská značka Scania uvedla na trh novou řadu XT, která cílí na stavebnictví. Byli jsme pozváni na slavnostní odhalení nového modelu a také jsme se krátce svezli v několika aplikacích určených pro stavební sektor, ať už to byly sklápěčky, domíchávač betonu nebo silniční verze pro převoz panelů, stavebních strojů a podobně.

A když už tady představuji novinky, nesmím zapomenout ani na nové vozy DAF LF, které mají posílit už tak výbornou pozici značky v segmentu vozidel od 7,5 tuny.

Sluší se také připomenout novinky ze světa autobusů. Kolega navštívil německý Stuttgart, kde měl možnost si prohlédnout hlavně nový zájezdový bus Mercedes-Benz Tourismo RHD a také třeba nádhernou dvojpodlažní Setru TopClass 500 – S 531 DT. To budou hlavní trumfy na nadcházejícím svátku autobusové dopravy, kterým bude koncem října Busworld v Kortrijku.

V tomhle čísle je tedy mimořádně mnoho novinek. Kromě nich jsme nezapomněli ani na naše tradiční témata. V dobře rozjeté sezoně pokračuje tým Buggyra a jeho eso, Adam Lacko, který před posledním závodem ME Evropy tahačů na okruzích stále vede o 45 bodů. Opět jsme se vydali na truck trial, tentokrát do pískovny Černuc. Byli jsme i v Mostě na tahačích, kde možná začala jedna nová tradice. Poprvé se zde uskutečnil v rámci zdejší Truck Grand Prix truckerský festival, na který jsme běžně zvyklí z podobných akcí v cizině. Doufejme, že se pořadatelé pokusí vytrvat a že se postupně stane taková show trvalou součástí programu.

Na závěr chci ještě připomenout, že v Autech našich dědů najdete velmi zajímavý vůz Praga RV – R, který kdysi sloužil v naší prvorepublikové armádě jako radiovůz. Než se definitivně rozloučím, chci vás ještě upozornit, že třetí díl našeho seriálu o motorizaci české armády uvedeme zřejmě v listopadovém vydání našeho Truck magazínu.

Mějte se pěkně a jezděte opatrně. Pomalu se zhoršuje počasí, tak na to na silnicích myslete.

Roman Řepa

šéfredaktor

 


Komentáře nejsou povoleny.