Listopad 2017

  • Šampion Adam Lacko
  • Irizar i8 autokar roku 2018
  • Buggyra dobyla evropu
  • Čtyřtuna Praga SND
  • M-B Citaro hybryd

Milí přátelé!

Na konci října proběhla v belgickém Kortrijku největší světová výstava autobusů a autokarů. Letošní 24. ročník Busworldu byl zároveň poslední, který se zde uskutečnil, protože veletržní areál již dávno kapacitně nestačí. Pořadatelé řadu let museli desítky zájemců odmítat, některé haly tu byly velice provizorní, a tak se jubilejní 25. ročník v roce 2019 přesune do hlavního města Bruselu. Je zajímavé, že postupný úpadek veletrhů v jiných zemích, třeba i u nás v ČR, se Busworldu zatím zcela vyhnul. Výstava to byla velice reprezentativní a některé novinky, které zde byly představeny, budeme postupně publikovat a vlastně již od minulého měsíce uveřejňujeme na stránkách Truck magazínu.

Bylo velice zajímavé sledovat velké množství Asiatů, jak pobíhají z jedné expozice do druhé, a fotí i sebemenší detaily zatím technologicky úspěšnějších, převážně evropských značek. Tak nějak si představuji variantu průmyslové špionáže. Na převážně čínských expozicích začíná být vidět znatelný technický pokrok.

Další velice silné zastoupení měli na veletrhu Turci. Poté, co se k nim z Německa přesunula výroba autobusových velikánů – Daimleru a MANu a s přihlédnutím k jejich vlastní produkci (Otokar, Temsa a další), nyní patří mezi nejvýznamnější výrobce na světě.

Některé novinky z Busworldu si budete moci prohlédnout na pražském holešovickém výstavišti v rámci Czechbusu, který proběhne od 21. do 23. 11.

V listopadovém čísle třeba najdete představení nových modelů Mercedes-Benz Citaro Hybrid a také Sprinter.

A co jsme pro vás připravili dalšího? Pravidelní čtenáři vědí, že se věnujeme rodinám, kterým zemřel otec či matka při výkonu povolání profesionálního řidiče. Nadace Truck HELP se stará, nebo starala o skoro 70 dětí. Zajímalo nás, jak se mají „děti“ které již nadaci opustily.

Dále vám přinášíme rozhovor s novým mistrem Evropy v tahačích na okruzích, Adamem Lackem. Pokračujeme také v představování novinek, které ve velké množství uvedla na trh společnost Scania. V Autech našich dědů se dozvíte podrobnosti o zajímavém modelu Praga SND, přinášíme také další pokračování seriálu o motorizaci československé armády.

Naši spolupracovníci a zároveň přátelé, Jolana Jedličková a Jiří Fiala, pro vás zaznamenali zážitky z nového truckerského setkání v Plzni, kde šlo z velké míry o charitu, a z tradiční akce v Nizozemsku, kde proběhl tradiční Mack Dag, sraz amerických tahačů a také nadrozměrných souprav.

Ani to však není vše. Dozvíte se, jak úspěšní byli naši truck trialisté v evropské soutěži, jak dopadla sezona tahačů na okruzích a také o vzájemné spolupráci týmu MKR a Renaultu Truck. Tak snad se vám to bude líbit.

Přeji vám klid a mír v duši a mnoho ujetých kilometrů bez stresu a nehod.

Roman Řepa

šéfredaktor


Komentáře nejsou povoleny.